| Brand | Minn Kota |
|---|---|
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Type | Transducer Only |
| Sensors | GPS |
| Display Size | 2.6 in |
| Sport/Activity | Fishing |
| Features | Back Light, Castable, Depth Indicator, Distance, Expandable Memory, Fish ID, Grayscale Display, Mounting Hardware Included, Networking, Preloaded Maps, Side Scanning, Sonar Recording, Speed, Speed Indicator, Temperature, Temperature (Air), Temperature (Water), Warranty, Waterproof, Waterproof IPX6, Waterproof IPX7, Waterproof IPX8, Wireless |
| Item Length | 7 in |
| Number of Preloaded Courses | 1000 |
| Material | Acrylic, Aluminum, Celluloid, Iron, Metal, Nylon, Plastic, Polymer Clay, Stainless Steel, Steel, Tin, Vinyl |
| Display Resolution | 768 x 1024 |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Maximum Depth | 1500 m |
| Power Source | Electric Corded |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| Item Height | 10 in |
| Item Width | 4.5 in |
| Color | White |
| Accuracy | 16 in |
| Connectivity | NMEA 2000 |
| Vintage | Yes |
| Language | English |
| Item Weight | 2.5 lb |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Minn Kota 1854054 RTA-54 Composite Trolling Motor Quick Release Bracket. Color: White, Condition: New. Listed at 158.81 USD. 1854054 RTA-54 Composite Quick Release Bracket Specifically designed for higher thrust motors and longer shaft lengths. Perfectly compatible with Riptide Ulterra, Riptide Ultra, Riptide Terrova and Riptide Power Drive, Riptide PowerDrive V2, Pontoon PowerDrive, Deckhand 40 Motors.