| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Minoura |
| Type | load unit |
| Size | 14.48 x 13.97 x 10.67 cm |
| Item Height | 10.67cm |
| Model | 400-3560-00 |
| Style | Bike Rollers |
| UPC | 4944924404345 |
| MPN | 400-3560-00 |
| Item Length | 14.48cm |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Item Width | 13.97cm |
| Item Weight | 712.14 g |
Check the listing for details. Minoura Optional Load Mug Unit for MOZ-ROLLER 400-3560-00. Condition: New. Listed at 83.73 USD. Item Description An optional load unit suitable for those who are not satisfied with the tire resistance of 3 rollers.Connected by rear roller and belt7 stage load adjustmentDedicated mounting bracket included However, if you use it incorrectly, you may not be able to practice the three rollers to improve your pedaling skills. Carefully consider the type of trainer you need for your practice goals. ShippingDomestic Shipping(United States)Economy shippingFreeShippingExpedited shippingShipping Cost : $25.00International ShippingEconomy Int'l ShippingShipping Cost : $20.00Canada, MexicoExpedited International Flat Rate ShippingShipping Cost : $25.00Canada, MexicoEconomy Int'l ShippingShipping Cost : $20.00AustraliaExpedited International Flat Rate ShippingShipping Cost : $30.00AustraliaPaymentPaypal OnlyOther TermInternational Buyers Please Note: Import duties, taxes and charges are not included in the item price or shipping charges. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding/buying. These charges are normally collected by the delivering freight (shipping) company or when you pick the item up - do not confuse them for additional shipping charges. We do not mark merchandise values below value or mark items as "gifts" - US and International government regulations prohibit such behavior.