| Brand | STACO |
|---|---|
| Primary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Type | Autotransformer |
| Number of Outlets | 1 |
| Primary Current Rating | 10 A |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 120/140 |
| Secondary Current Rating | 10 A |
| Country of Origin | United States |
| Turns Ratio | 1:20 |
Check the listing for details. Mint Staco 2PF-1010 120/140v Variable Transformer. Condition: New, Made in United States. Listed at 169.80 USD. Staco 2PF-1010 120/140v Variable Transformer - Unit looks like it’s never been used (see pics) Power cord looks to be peeling.