| Brand | AJC |
|---|---|
| Type | UPS Battery |
| Chemical Composition | Sealed Lead Acid (AGM) |
| Amp Hours | 7 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Battery Size | Sealed Lead Acid 12-Volt |
| Application | UPS |
| MPN | BP7-12 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Brand | Minuteman |
| Voltage Compatibility | 12 V |
| Compatible Model | BP7-12 |
| Connectors | F2 |
| Features | Maintenance Free |
| Model | AJC Brand Replacement Batteries |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 3.7 in |
| Item Length | 5.94 in |
| Item Width | 2.56 in |
| Item Weight | 4.5 lb |
| Battery Type | SLA/VRLA |
| Product Type | UPS Battery |
| UPC | 740737156143 |
Check the listing for details. Minuteman BP7-12 12V 7Ah UPS Replacement Battery. Condition: New. Listed at 27.59 USD. Capacity: 7Ah. SLA BATTERY CARE. Maintenance free AGM technology, no need to add acid or water ever. Weight: 4.5 lbs. Height 3.7 in.