| Size | 0.3mm |
|---|---|
| Number of Emitters | 1 |
| Maximum Working Pressure | 70 bar |
| Maximum Flow Rate per Drip Head | not specified |
| Set Includes | 1 x mist nozzle |
| Item Length | 18x31 mm |
| Suitable For | humidification cooling |
| Installation Area | Garden (above ground) |
| Tubing Length | not specified |
| Brand | Unbranded |
| Type | mist nozzle |
| Control Style | manual |
| Threaded Connection | 1/4BSPT |
| Manufacturer Warranty | not specified |
| Tubing Diameter | 0.3-1.5mm |
| Model | not specified |
| Features | high quality materials |
| Product Line | not specified |
Check the listing for details. Mist Nozzle Mist Nozzle Orifice With Filter Screen 1/4BSPT Garden Tool. Condition: New. Listed at 12.66 USD. You will get a and mist nozzle ! Nozzle inlet is equipped with stainless steel filter. Widely used in humidification cooling, cooling, fog test, artificial fog, atomized fuel, evaporation, cleaning and, and landscape fog and so on.