| Brand | Stanley |
|---|---|
| Features | Saw Included |
| Hand Tool Type | Miter Box |
| Individual/Set | Set |
| Number of Pieces | 2 |
| Product Weight (lb) | 1.995 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Product Depth (in) | 18.5 in |
| Product Length (in) | 6.5 in |
| Product Width (in) | 3.3 in |
Check the listing for details. Miter Box with Saw Included. Condition: New. Listed at 17.96 USD. The Stanley 11 in. Pro Miter Box with saw enables you to cut precise angles at 45°, 90° and 22.5°. induction hardened miter saw. The solid wood saw handle allows for a comfortable firm grip and fine finish 12 TPI blade provides precise cutting.