| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Miter Saw |
| Color | Black |
| Model | DW7027 |
| Item Weight | 2.38 Kilograms |
| Power Source | Gasoline |
| Set Includes | Stand |
| Suitable For | Wood |
| Cutting Angle | 45° |
| Cutting Depth | 3 1/4 in |
| Blade Diameter | 7 1/4 in |
| Blade Location | Centered |
| Blade Strength | High |
| Battery Included | No |
| Number of Batteries | 0 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Blade Length | 93 1/2 in |
| Motor Type | Brushed |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Safety Type IP | IP54 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Miter Saw Stand Wide Roller Support for Dewalt DW7027 Heavy Duty Woodworking. Color: Black, Condition: New. Listed at 91.99 USD.