| Mounting Style | Panel Mount |
|---|---|
| Maximum Amperage | 60 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 40 A |
| MPN | S-N35 |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Unit Type | Unit |
| Horsepower | 20 hp |
| Coil Voltage | 380/415 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| SKU | GT-117 |
Check the listing for details. MITSUBISHI ELECTRIC S-N35. Condition: New – Open box. Listed at 90.09 USD. We'll replay as soon as possible.