| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Power Source | Electric |
| UPC | 748528962591 |
| MPN | PAR-U01MEDU-K |
| Compatible Product | Whole House Air Conditioner & Heater |
| Item Length | 4.75 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 12 V |
| Item Height | 0.57 |
| Number in Pack | 1 |
| Features | 7-Day Programmable |
| Item Width | 4.75 |
| Thermostat Programmable Days | 7-Day |
| Color | White |
| Compatible Model | MSZ-FS12NA |
| Input Voltage | 12 V |
| Item Depth | 0.57 |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Sensor Technology | Temperature |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Type | Thermostat |
| System of Measurement | Inch |
| Model | PAR-U01MEDU-K |
| Item Weight | 0.6 |
| Power | 0.3 W |
| Programmability | Programmable |
Check the listing for details. Mitsubishi PAR-U01MEDU-K Smart ME- Wired Remote Controller. Color: White, Condition: New. Listed at 329.89 USD. Manufacturer Part Number: PAR-U01MEDU-K The Mitsubishi PAR-U01MEDU-K wired remote control is designed to control your CITY MULTI mini split systems. It takes into account maximum efficiency and comes with multiple energy saving control options such as the occupancy sensor and brightness sensor. The backlighting can be set so as to stay on for a certain amount of time and have the unit only run when some one is in the room. The Smart ME remote control allows you to program your unit to fit your 7 day schedule. Key FeaturesAllows programming of your unit to fit 7-day schedule saving time and moneyDesigned to control all CITY MULTI minu split systemsHas multiple sensors; Occupancy sensor, temperature sensor and humidity sensor for optimal comfortIf there is no one detected in the room for the set amount of time, the operation is auto-stoppedAuto Return feature will return your set temperature to your originally preset temperature Key Specifications Device Type Programmable Thermostat Color White Compatible Models PMFY-NBMU, PEFY-NMU, PEFY-NMLU, PEFY-NMAU, PEFY-NMHU, PEFY-NMSU, PEFY-NMHSU, PLFY-NAMU, PLFY-NBMU, PLFY-NCMU, PLFY-NEMU, PLFY-NLMU, PLFY-NFMU, PCFY-NGMU, PCFY-VKM, PCFY-NKMU, PFFY-NEMU, PFFY-NRMU, PVFY-E00, PVFY-NAMU, PKFY-NAMU, PKFY-NFMU, TPFFYP006RE140A, TPFFYP008RE140A, TPFFYP012RE140A, TPFFYP015RE140A, TPFFYP018RE140A, TPFFYP024RE140A, TPFFYP006CS140A, TPFFYP008CS140A, TPFFYP012CS140A, TPFFYP015CS140A, TPFFYP018CS140A, TPFFYP024CS140A, TPVFYP012AM141A, TPVFYP018AM141A, TPVFYP024AM141A, TPVFYP030AM141A, TPVFYP036AM141A, TPVFYP048AM141A, TPVFYP054AM141A, PVFY-P12-E00B, PVFY-P18-E00B, PVFY-P24-E00B, PVFY-P30-E00B, PVFY-P36-E00B, PVFY-P48-E00B, PVFY-P54-E00B, PVFY-P12-E00A, PVFY-P18-E00A, PVFY-P24-E00A, PVFY-P30-E00A, PVFY-P36-E00A, PVFY-P48-E00A, PVFY-P54-E00A, TPEFYP015MH142A, TPEFYP018MH142A, TPEFYP024MH142A, TPEFYP027MH142A, TPEFYP030MH142A, TPEFYP036MH142A, TPEFYP048MH142A, TPEFYP054MH142A, TPEFYP072MH140A, TPEFYP096MH140A, TPEFYP006MA144A, TPEFYP008MA144A, TPEFYP012MA144A, TPEFYP015MA144A, TPEFYP018MA144A, TPEFYP024MA144A, TPEFYP027MA144A, TPEFYP030MA144A, TPEFYP036MA144A, TPEFYP048MA144A, TPEFYP054MA144A, TPEFYP006MS140C, TPEFYP008MS140C, TPEFYP012MS140C, TPEFYP015MS140C, TPEFYP018MS140C, TPEFYP024MS140C, TPEFYP006MA143A, TPEFYP008MA143A, TPEFYP012MA143A, TPEFYP015MA143A, TPEFYP018MA143A, TPEFYP024MA143A, TPEFYP027MA143A, TPEFYP030MA143A, TPEFYP036MA143A, TPEFYP048MA143A, TPEFYP054MA143A, PEFY-P06NMAU-E3.MX, PEFY-P08NMAU-E3.MX, PEFY-P12NMAU-E3.MX, PEFY-P15NMAU-E3.MX, PEFY-P18NMAU-E3.MX, PEFY-P24NMAU-E3.MX, PEFY-P27NMAU-E3.MX, PEFY-P30NMAU-E3.MX, PEFY-P36NMAU-E3.MX, PEFY-P48NMAU-E3.MX, PEFY-P54NMAU-E3.MX, PEFY-P06NMAU-E2, PEFY-P08NMAU-E2, PEFY-P12NMAU-E2, PEFY-P15NMAU-E2, PEFY-P18NMAU-E2, PEFY-P24NMAU-E2, PEFY-P27NMAU-E2, PEFY-P30NMAU-E2, PEFY-P36NMAU-E2, PEFY-P48NMAU-E2, PEFY-P54NMAU-E2, PEFY-P06NMAU-E, PEFY-P08NMAU-E, PEFY-P12NMAU-E, PEFY-P15NMAU-E, PEFY-P18NMAU-E, PEFY-P24NMAU-E, PEFY-P27NMAU-E, PEFY-P30NMAU-E, PEFY-P36NMAU-E, PEFY-P48NMAU-E, PEFY-P54NMAU-E, TPCFYP015KM140B, TPCFYP024KM140B, TPCFYP030KM140B, TPCFYP036KM140B, PCFY-P15NKMU-ER1.TH, PCFY-P36NKMU-ER1.TH, PCFY-P24NKMU-ER1.TH, PCFY-P30NKMU-ER1.TH, PCFY-P15NKMU-E.TH, PCFY-P24NKMU-E.TH, PCFY-P30NKMU-E.TH, PCFY-P36NKMU-E.TH, PCFY-P15NKMU-E, PCFY-P24NKMU-E, PCFY-P30NKMU-E, PCFY-P36NKMU-E, PCFY-P15NGMU-E, PCFY-P24NGMU-E, PCFY-P30NGMU-E, PCFY-P36NGMU-E, TPMFYP006BM140F, TPMFYP008BM140F, TPMFYP012BM140F, TPMFYP015BM140F, TPKFYP006BM142B, TPKFYP008HM142A, TPKFYP012HM142A, TPKFYP015HM142A, TPKFYP018HM142A, PKFY-P24NKMU-E2.TH, PKFY-P30NKMU-E2.TH, PKFY-P08NHMU-E2, PKFY-P12NHMU-E2, PKFY-P15NHMU-E2, PKFY-P18NHMU-E2, PKFY-P24NKMU-E, PKFY-P24NKMU-E2, PKFY-P30NKMU-E, PKFY-P30NKMU-E2, PKFY-P06NBMU-E, PKFY-P06NBMU-E2, PKFY-P06NBMU-E2R1, PKFY-P08NBMU-E, PKFY-P12NHMU-E, PKFY-P18NHMU-E, PKFY-P15NHMU-E, PKFY-P06NAMU-E, PKFY-P08NAMU-E, PKFY-P18NFMU-E, PKFY-P24NFMU-E, PKFY-P30NFMU-E, TPLFYP006EM140B, TPLFYP008EM140B, TPLFYP012EM140B, TPLFYP015EM140B, TPLFYP018EM141B, TPLFYP024EM140B, TPLFYP030EM140B, TPLFYP036EM140B, TPLFYP048EM140B, TPLFYP005FM140A, TPLFYP008FM140A, TPLFYP012FM140A, TPLFYP015FM140A, TPLFYP018FM140A, PLFY-P08NEMU-E, PLFY-P12NEMU-E, PLFY-P15NEMU-E, PLFY-P18NEMU-E, PLFY-P24NEMU-E, PLFY-P30NEMU-E, PLFY-P36NEMU-E, PLFY-P48NEMU-E, PLFY-P08NCMU-ER4, PLFY-P12NCMU-ER4, PLFY-P15NCMU-ER4, PLFY-P15NCMU-E, PLFY-P12NCMU-E, PLFY-P08NCMU-E, PLFY-P12NBMU-ER2, PLFY-P15NBMU-ER2, PLFY-P18NBMU-ER2, PLFY-P24NBMU-ER2, PLFY-P30NBMU-ER2, PLFY-P36NBMU-ER2, PLFY-P08NBMU-E2, PLFY-P12NBMU-E2, PLFY-P15NBMU-E2, PLFY-P18NBMU-E2, PLFY-P24NBMU-E2, PLFY-P30NBMU-E2, PLFY-P36NBMU-E2, PLFY-P12NBMU-E, PLFY-P15NBMU-E, PLFY-P18NBMU-E, PLFY-P24NBMU-E, PLFY-P30NBMU-E, PLFY-P36NBMU-E, PLFY-P06NLMU-E, PLFY-P08NLMU-E, PLFY-P12NLMU-E, PLFY-P15NLMU-E, PLFY-P18NLMU-E, PLFY-P12NAMU-E, PLFY-P15NAMU-E, PLFY-P18NAMU-E, PLFY-P24NAMU-E, PLFY-P30NAMU-E, PLFY-P36NAMU-E, PLFY-12NAMU-A, PLFY-20NAMU-A, PLFY-24NAMU-A, PLFY-32NAMU-A, PLFY-40NAMU-A, PEFY-P06NMSU-E, PEFY-P08NMSU-E, PEFY-P12NMSU-E, PEFY-P15NMSU-E, PEFY-P18NMSU-E, PEFY-P24NMSU-E, PEFY-P06NMLU-E, PEFY-P08NMLU-E, PEFY-P12NMLU-E, PDFY-P06NMU-E, PDFY-P08NMU-E, PDFY-P12NMU-E, PDFY-P15NMU-E, PDFY-P18NMU-E, PDFY-P24NMU-E, PDFY-P27NMU-E, PDFY-P30NMU-E, PDFY-P36NMU-E, PDFY-P48NMU-E, PEFY-P15NMHU-E, PEFY-P18NMHU-E, PEFY-P24NMHU-E, PEFY-P27NMHU-E, PEFY-P30NMHU-E, PEFY-P36NMHU-E, PEFY-P48NMHU-E, PEFY-P54NMHU-E, PEFY-P72NMHU-E, PEFY-P96NMHU-E, PMFY-P06NBMU-E, PMFY-P08NBMU-E, PMFY-P12NBMU-E, PMFY-P15NBMU-E, TPFYP006BM142B, TPFYP008HM142A, TPFYP012HM142A, TPFYP015HM142A, TPFYP018KM142A, TPFYP024KM142A, TPFYP030KM142A, TPLFYP006EM140A, TPLFYP008EM140A, TPLFYP012EM140A, TPLFYP015EM140A, TPLFYP018EM141A, TPLFYP024EM140A, TPLFYP030EM140A, TPLFYP036EM140A, TPLFYP048EM140A, TPEFYP072MH142A, TPEFYP096MH142A, TPVFYP012AM140A, TPVFYP018AM140A, TPVFYP024AM140A, TPVFYP030AM140A, TPVFYP036AM140A, TPVFYP048AM140A, TPVFYP054AM140A Mechanical Specification Dimensions (Inches) 4.75 x 5.54 x 1 Weight 0.7 lb Please message us for questions on the specs.