| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Minimum Measurement | 6 in |
| Maximum Measurement | 7" |
| Reading | Mechanical |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | 103183 |
| Country of Origin | Japan |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Mitutoyo 103-183 Micrometer 6-7" .001" With Case. Condition: Used, Made in Japan. Listed at 119.99 USD. Used in very good condition. A few minor scuffs and scratches. Includes the case and wrench. Numbers & letters etched into model# plate on the rear.