| Country of Origin | Japan |
|---|---|
| Brand | Mitutoyo |
| Minimum Measurement | 0" |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 1" |
| Micrometer Type | Spline Micrometer |
| Model | 111-166 |
| MPN | 111-166 |
| Resolution | .0001" |
Check the listing for details. Mitutoyo 111-166 Spline Micrometer, 0-1" Range Carbide Tip, Great Shape. Condition: Used, Made in Japan. Listed at 99.99 USD. Nice shape. Some dings and scratches. Please see photos for details. Thanks for looking