| Minimum Measurement | 0.0 in |
|---|---|
| Non-Domestic Product | No |
| Maximum Measurement | 12.0 in |
| Custom Bundle | No |
| Caliper Type | Dial Caliper |
| Bundle Listing | No |
| Modified Item | No |
| Brand | Mitutoyo |
| Dial Color | White |
| Model | 505-645-50 |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Graduations | 0.001 in |
Check the listing for details. MITUTOYO 12 Inch DIAL CALIPER NO 505-645-50 w/ CASE. Condition: Used. Listed at 139.99 USD. a " MITUTOYO 12 Inch DIAL CALIPER NO 505-645-50 w/ CASE - .001 INCH GRADUATIONS " in excellent LOOKING / WORKING condition, SMOOTH MOVEMENT, Might need re calibration when in zero position dial is not at 12 o’clock There is a little writing on the back side. Probably can be cleaned off. Case has some wear. See ALL photos to judge condition yourself. Loc: 2.1