| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 6 in |
| Unit Type | Unit |
| IP Rating | IP67 |
| SPC Output | SPC |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.0005 in |
Check the listing for details. Mitutoyo 2026 Digital Caliper 6in 0-150mm LCD Precision Measuring Tool. Condition: New, Made in United States. Listed at 49.99 USD. 1 × Mitutoyo 2026 Digital Caliper (6in / 0–150mm). Easy zero reset at any position. Clear LCD digital display for easy reading. DIY and technical precision work. 📏 Key Features. Fast, accurate digital readings.