| Country of Origin | Japan |
|---|---|
| Brand | Mitutoyo |
| Minimum Measurement | 24 in |
| Maximum Measurement | 30 in |
| Reading | Electronic |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | 340-722 |
| Resolution | 0.00010 in |
| UPC | 4946368610566 |
Check the listing for details. Mitutoyo 340-722 Digital Outside Micrometer, 24-30" with Interchangeable Anvils. Condition: New, Made in Japan. Listed at 1395.00 USD. Includes 6 Anvils & 6 Standards. 0.0001" / 0.001mm Resolution. I briefly powered it on to make sure it works as it should. Features include.