| Country of Origin | India |
|---|---|
| Brand | Mitutoyo |
| Minimum Measurement | 12in |
| Maximum Measurement | 300MM |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | dose not apply |
| Unit Quantity | 1 |
| Measurement Accuracy | +/-0.0015"/0.04mm |
| Resolution | 0.01mm |
| UPC | dose not apply |
Check the listing for details. Mitutoyo 500-173 Digital Calipers Accuracy, 0.0005"/0.01mm Resolution. Condition: New, Made in India. Listed at 660.00 USD.