| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 12 in |
| IP Rating | IP54 |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| MPN | 500-193 |
| Country of Origin | Japan |
| Resolution | 0.0005 in |
Check the listing for details. Mitutoyo 500-193 Digital Caliper Absolute Digimatic, 0–12 in CD-12” Cp. Condition: Used, Made in Japan. Listed at 130.00 USD. Used. No indication of damage, just wear from use. 0-12 CD-12”CP No box.