| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 8 in |
| IP Rating | None |
| SPC Output | None |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| MPN | 500-197 |
| Country/Region of Manufacture | Japan |
| Resolution | 0.0005 in |
Check the listing for details. Mitutoyo 500-197 Absolute Digimatic Vernier Caliper Model CD-8" CS w/Case NICE. Condition: Used. Listed at 144.95 USD. Mitutoyo 500-197 Absolute Digimatic Vernier Caliper - Model CD-8" CS w/Case, Instructions, New Batteries. Depth gage is in excellent condition. Caliper is in excellent condition. Caliper opens and closes smoothly throughout range and repeats.