| Country of Origin | Japan |
|---|---|
| Brand | Mitutoyo |
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 8 in |
| Unit Type | Unit |
| IP Rating | IP67 |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| MPN | CDC-P20 |
| Unit Quantity | 1 |
| Resolution | 0.0005 in |
| UPC | 4946368727127 |
Check the listing for details. Mitutoyo Digimatic C-Type Caliper CDC-P20 550-301-20. Condition: New, Made in Japan. Listed at 280.00 USD. Mitutoyo CDC-P20 Digimatic C-Type Caliper IP67 200mm 550-301-20. Digimatic Digital Display Mitutoyo CDC-P20 digital C-type caliper. Digital Caliper for Pipe Wall Thickness ABS Scale Data Output. ABS Absolute Scale.