| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Mitutoyo |
| MPN | 148-112 |
| Micrometer Type | Micrometer Head |
| Maximum Measurement | .500in |
| Minimum Measurement | 0 in |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Mitutoyo Micrometer Head 0 to .500" Model 148-112. Condition: Used. Listed at 22.90 USD. You are bidding on a Mitutoyo Micrometer Head, Cat. # 148-112. Range -- 0 to .500" Anvil and spindle hardened and precision ground - with micro-lap finish on end Accuracy .0001" Resolution -- .001" 3/8" stem diameterClear graduations on satin chrome finish This item is manufactured by the world's largest metrology company, founded in 1934 that creates the most advanced micrometers, calipers, indicators and other measurement tools in the world. I will fully guarantee this very precision micrometer - more available. Shipping in the Continental US is $5.90 - I have very competitive rates for our always welcomed International bidders. Powered by SixBit's eCommerce Solution