| Brand | Mitutoyo |
|---|---|
| Minimum Measurement | 5 in |
| Maximum Measurement | 6 in |
| Reading | Mechanical |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | 103-220 |
| Country of Origin | Japan |
| Resolution | 0.00010 in |
Check the listing for details. Mitutoyo Outside Micrometer 5-6" Range, .0001" Graduation Used. Condition: Used, Made in Japan. Listed at 55.00 USD. Mitutoyo 5-6 micrometer. .0001 graduation with ratchet thimble and carbide faces. Good shape