| Color | Red |
|---|---|
| Number of Items in Set | 24 |
| Pattern | Solid |
| Shape | Rectangle |
| Lid Type | Vented Lid |
| Material | Glass |
| Set Includes | Lid |
| Item Length | 6.22 in |
| Brand | NutriChef |
| Personalize | No |
| Type | Storage Container Set |
| Department | Teens |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 2.20 in |
| Theme | Food/Kitchen |
| Style | Modern |
| Features | BPA Free,Stackable |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Item Width | 4.68 in |
| OptiID | 45355 |
| Personalization Instructions | No |
Check the listing for details. NutriChef 24-Piece Superior Glass Food Storage Containers Set, Stackable Design. Color: Red, Condition: New. Listed at 62.99 USD. Great on-the-go & Freezer to Oven Safe Food Containers. Containers Tolerate Rapid Temperature Changes without Warping or Cracking. 12 Containers with 12 Lids of Various Sizes. Containers are Dishwasher Safe.