| Main Purpose | Bodybuilding, Sports and Fitness Performance, Weightlifting |
|---|---|
| Expiration Date | Approximately 2 Years |
| Ingredients | Micronized Creatine Monohydrate, Sucralose, Beet Root Powder (For Color), Natural Flavors, Citric Acid |
| Supply | 2 Month and Longer |
| MPN | NTC-10811 |
| Gender | Unisex |
| Dosage | 1 Scoop with 6-10 oz of water |
| Flavor | Fruit Punch |
| Active Ingredients | Creatine Monohydrate |
| Nutritional Ingredients | Creatine Monohydrate |
| Brand | Nutricost |
| Department | Men, Unisex, Women |
| Type | Creatine |
| Formulation | Powder |
| Type of Diet | Bodybuilding, Vegetarian |
| Servings Per Container | 30 |
| Features | Non-GMO, Gluten-Free, GMO-Free |
| Size: | 10.1 oz |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Serving Size | 1 Scoop (7g) |
| Item Weight | 12.8 oz |
| Nutrition Facts Label | Yes |
| UPC | 810139575832 |
Check the listing for details. Nutricost Creatine Monohydrate + Hydration Fruit Punch Flavored, 30 Servings. Condition: New. Listed at 17.98 USD. Nutricost Creatine Monohydrate + Hydration Fruit Punch Flavored, 30 Servings, 7 Vitamins & Minerals - 5000mg of Creatine Per Serving. 100% Pure Creatine Monohydrate by Nutricost. A. Creatine, found in skeletal muscle as creatine phosphate, provides an inorganic phosphate to resynthesize ATP (energy) during high-intensity activities.