| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Model | Nuvo Eco Ceramic Handy Coffee Bean Roaster |
| Item Height | 1.3 in |
| Item Width | 5.1 in |
| Energy Star | Compliant |
| Bean/Coffee Capacity | 2.4 oz |
| Type | Roaster |
| Capacity | 70g |
| Color | Brown |
| MPN | NV-1CHR |
| Brand | Nuvo |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Material | Ceramic |
| Components Included | Coffee Roaster |
| Type of Coffee Made | Roasting |
| Bundle Description | Safe handle |
Check the listing for details. Nuvo Eco Ceramic Handy Coffee Bean Roaster Home Camping Easy Roasting Tool. Color: Brown, Condition: New. Listed at 45.80 USD. Listing Template Need Customer Care? Please feel free to ask questions Add to Favourites Home New Arrivals Ending Soon Feedback Contact Us Categories Home Garden Vacuum Sealer Airtight Carnation Lock Goods HEALTH & BEAUTY MOTORS ELECTRONICS & COMPUTER Sports & Outdoor Browse All Nuvo Eco Ceramic Handy Coffee Bean Roaster Home Camping Easy Roasting Product Details ●The pottery shaped Nuvo Eco Ceramic Handy Roaster is very easy to roast the beans at home. ●Inside the roaster is made into a waffle shape so that the beans can roast equally. ●The ceramic material is made from over 1280oC (2336oF) so that it has a really good durability and the thermal conductivity passes on to the beans. ●The cowhide leather grip on the handle protects your hands from burning at a high temperature and also gives a beautiful design. ●It can be used for other purposes in state of heated. ●Non-detection of harmful ingredient as natural substance. ●Thermal conductivity is faster when roasting. ●Natural cowhide handle (Protection from heat). Material: Body- Ceramic, Grip-Genuine cowhide Size: D 132mm X L 243mm (5.1" x 9.5"), Inlet diameter- 33mm (1.3") Use Capacity: 30 ~ 70g Content: 1 x Nuvo Eco Ceramic Handy Coffee Bean Roaster PAYMENT SHIPPING RETURNS ABOUT US We accepts Paypal ONLY Payment must be made within 3 days from order confirmation Most orders ship within 1~3 business days on payment received (except Holiday) It will usually take 10~20 business days after shipment Attention Point : The products will be shipped to the buyer eBay address Please you select the standard shipping if want a tracking number service($2.50) If you want fast delivery, please select Expedited International Shipping Tariff would be different locally and it is on buyer's treat. (non-returnable in this context) If you are buying electronics products from, Plug type is F or C type. you need a transformer or multi-plug(converter), if got other plug types. it not been the reason of return and refund In case you found a defect on the purchase, we will exchange or refund it. If the product is defective, you can simply return to us for full refund or exchange to different product within 14 day of your received date. In return by change of simple mind,must pay the shipping fee and return fee Must be attached the return label when returning(Contact the your post office) We are willing to respond to your inquiry if your're not satisfied with our product or service, please communicate with us before leaving us any feedbacks. We will try our best to your satisfaction - Always we will introduce new products to you. The policy of our company is the customer satisfaction as a top priority. And trust is the most important thing in our company. We hope a pleasant eBay shopping. Thank you for your Interest. Sign up to our Newsletter Click here to Subscribe to our Newsletter. Get the all latest News,Updates and Special Offers about OUR STORE. Subscribe Now Useful Links About Us Payment Shipping Returns New Arrivals Ending Soon Feedback Contact Us AboutUS Always we will introduce new products to you. The policy of our company is the customer satisfaction as a top priority. And trust is the most important thing in our company. We hope a pleasant eBay shopping. Thank you for your Interest. Copyright (c) 2016, BIT World. All rights reserved. eBay Store Design & Developed By Tani Logics Uk