| Power Source | Electric |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Item Diameter | 15.5 in |
| Color | Black |
| MPN | 20356 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 2 in |
| Cooking Method | Air Fry |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20356 |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Number of Items | 1 |
| Power | 1500-1799 W |
| Item Width | 14 in |
| Item Weight | 10 lbs |
| UPC | 0652185203563 |
Check the listing for details. NuWave 20356 Infrared Oven - Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 97.92 USD. Enjoy great tasting food by naturally sealing in juices that enhance the natural flavor of food without added fats or oils. Safe infrared rays are gentle and similar to what the human body radiates.