| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 13 in |
| Cooking Method | Multiple Cooking Methods |
| Brand | NuWave |
| Type | Convection Oven |
| Capacity | 30 qt. |
| Item Height | 11.13 in. |
| Model | Nuwave Bravo XL Pro |
| Features | Infrared Oven, Adjustable Racks, Dishwasher Safe, Convection, Digital Timer, Drip Tray, Temperature Control, Convection Oven, Baking Oven |
| Components Included | Rack, Recipes |
| Power | 1800 W |
| Item Width | 20 in |
| Item Weight | 19.5 lbs. |
Check the listing for details. NuWave Bravo XL Pro (2024 VERSION). Color: Silver, Condition: Used. Listed at 95.00 USD. The NuWave Bravo XL Pro is a versatile electric convection oven with a sleek silver design made of stainless steel. capacity and adjustable racks for customizable cooking spaces.