| Power Source | Electric |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 20632 |
| Material | Stainless Steel |
| Cooking Method | Bake |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20632 |
| Features | Adjustable Racks, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Power Indicator Light, Timer/Alarm |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Components Included | Base, Extension Ring, Lid, Stand, Rack, Cooking Guide |
| Number of Items | 7 |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NUWAVE Infrared Oven Pro Plus 20632 Amber Cooking System w 3" Extender Ring EUC. Color: Black, Condition: Used. Listed at 65.00 USD. This NuWave Infrared Oven Pro Plus 20632 Amber Cooking System is the perfect addition to any kitchen. With a 12L capacity, it is ideal for baking large dishes, while the 3" extender ring allows for even more versatility. The oven features adjustable racks, a drip tray, and a power indicator light for easy cooking and cleaning. Additionally, the oven includes a timer/alarm, expandable stand, and a cooking guide for your convenience. The stainless steel material and black color make this oven not only functional, but also stylish. This Infrared Oven is electrically powered and has a power of 1500W.