| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| Item Diameter | 14 in |
| MPN | 20601 |
| Cooking Method | Infred |
| Item Depth | 13 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 13 in |
| Model | NuWave Pro Plus 20601 |
| Features | Infrared Oven, Amber Dome, Base, Cooking Rack, Dome Holder, Manual & Complete Cookbook, Non Stick Liner Pan, Power Head |
| Components Included | Base, Lid, Rack |
| Number of Items | 7 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 10 lbs |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 13 in |
Check the listing for details. ⭐️NuWave Infrared Oven Pro Plus⭐️Model 20601 - Amber Dome⭐️Tested Working⭐️. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 60.71 USD. At Kuhlman's Second Act you can shop with confidence knowing your purchase is backed with our 30 day money back guarantee. Buyers do pay return shipping unless the grievance is justified or any other reasons that we may work out. Everything you see in the pictures is included except for the plants in the background and if you have any questions or would like more pictures please let me know. If you have an offer please reach out and message me and I will see what I can do, thanks.