| Power Source | Electric |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | White |
| Custom Bundle | No |
| Item Diameter | 15 in |
| MPN | 20201 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Convection Oven |
| Capacity | 15 qt |
| Energy Star | Compliant |
| Manufacturer Warranty | Unknown |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 13 in |
| Model | 20201 |
| Features | Infrared Oven |
| Components Included | Base, Lid, Rack, Stand |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 13 |
| Item Width | 15 in |
Check the listing for details. Nuwave Model 20201 Infrared Convection Oven White Hearthware. Color: White, Condition: Open box. Listed at 65.00 USD. Nuwave Model 20201 Infrared Convection Oven White Hearthware New open box