| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| Item Diameter | 13 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Air Fry |
| Item Depth | 2 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven Replacement Parts |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20336 |
| Manufacturer | Hearthware, Inc. |
| Features | Four feet with rubber tips, Retractable handles on the drip pan |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Base, Drip Tray |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 13 in |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven #20336 Replacement Parts Bottom Base. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 5.11 USD. Designed to fit seamlessly with your NuWave oven, this base is made of high-quality, durable plastic that ensures longevity and stability. The base is designed to hold the drip tray, which features retractable handles and is easy to clean.