| Brand | NuWave |
|---|---|
| Type | Infrared Oven |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 12 L |
| Item Diameter | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave 20342 Pro |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Power Indicator Light, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Complete w/ Extender Ring NEW open box Model 20342. Condition: Open box, Made in China. Listed at 59.99 USD. Complete w/ Extender Ring - Never Used (open box) Model 20342. The expandable design and portable convenience make it easy to use in various settings.