| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| MPN | 20331 |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 qt |
| Energy Star | A |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 15.5” |
| Voltage | 120 V |
| Features | Adjustable Racks, Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Drip Tray, Expandable, Infrared Oven, Portable, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Unit Quantity | New |
| Components Included | Base, Extension Ring, Instructional DVD, Lid, Oven Stand, Rack, Recipes |
| Number of Items | 9 |
| Item Width | 14 in |
| EC Range | A - G |
| Color | White |
| Item Diameter | 16 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Item Depth | 15.5” |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Model | Nuwave Pro 20331 |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 12 Lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model 20331 - White & Red Bonus Pack New in Open Box33c. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 63.37 USD. This NuWave Pro Infrared Oven Model 20331 is a versatile and powerful cooking tool that will make your cooking experience easier and more enjoyable. With a 12 qt capacity, this unit is perfect for cooking large meals, while the adjustable racks and temperature control features allow for precision cooking. The oven comes with a rack, lid, extension ring, recipes, oven stand, and base, making it easy to get started with your cooking. The digital timer and drip tray are additional features that make cleaning and cooking a breeze. This infrared oven is energy star certified and has a one-year manufacturer warranty.