| Power Source | Electric |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| Item Diameter | 14 in |
| MPN | 20355 |
| Material | Plastic, Metal |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Energy Star | Unknown |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 16 in |
| Model | NuWave Pro 20355 |
| Features | Drip Tray, Two Rack Heights, Adjustable Temperature, Timer, Digital Display, Height Extension Ring |
| Components Included | Base, Drip Pan, Grill Racks, Infrared Cooking Top, Dome, Extension Ring, Cooking Pan |
| Power | 1500 W |
| Item Width | 15 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model 20355 Black Clear Dome & Extension Ring, Complete. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 49.95 USD. Oven was tested to verify it’s working properly. Oven still has the plastic protection film on the keypad. No scratches on the drip pan or cooking pan. Racks are all in perfect condition. Oven includes everything shown in the photos.