| Country of Origin | China |
|---|---|
| UPC | 0652185203556 |
| Power Source | Electric |
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355, 20326 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave 20326 Pro |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven Model 20355 Complete Cooking System New Open Box. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 79.99 USD. Up for sale is a new, open box NuWave Pro Infrared Oven Model 20355. This complete cooking system is perfect for those looking for a versatile appliance that can cook a variety of meals with ease. With features such as a digital timer, temperature control, adjustable racks, and convection capabilities, you can cook everything from pizza to roasts to perfection.