| Country of Origin | China |
|---|---|
| UPC | 0652185203563 |
| Power Source | Electric |
| Item Diameter | 15.5 in |
| Color | Black |
| MPN | 20356 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 2 in |
| Cooking Method | Air Fry |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 3 qt |
| Item Height | 16 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20356 |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 14 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Infrared Oven - Model 20356 - Black. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 48.99 USD.