| EC Range | A - G |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Manufacturer Color | Black |
| Color | Black |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 20326 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Infrared, Conduction, Convection |
| Item Depth | 4 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | Compliant |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro 20326 |
| Features | Infrared Oven |
| Number of Items | 1 |
| Components Included | Base, Extension Ring, Instructional DVD, Power Head, Dome, Cooking Rack, Non-Stick Enamel Liner Pan, Dome Holder, Nuwave Oven Complete Cookbook, Nuwave Quick & Easy Cooking Guide |
| Power | 1001-1500 W |
| Item Weight | 10 lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Nuwave Pro Infrared Oven Model No. 20326 {C8}. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 31.45 USD. Weighing 10 lbs and with a power range of 1001-1500 W, this infrared oven is a high-quality addition to any kitchen for efficient and delicious cooking.