| Power Source | Electric |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Color | Black |
| Item Diameter | 15 in |
| MPN | 20602 Pro Plus, 20602 |
| Cooking Method | Induction |
| Item Depth | 15 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 16 in |
| Model | 20602 Pro Plus |
| Features | Baking Oven, Digital Timer, Drip Tray, Infrared Oven, Timer/Alarm, Tray, Rack |
| Components Included | Base, Extension Ring, Lid, Rack, Stand |
| Power | 1500 W |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 15 in |
| Item Weight | 13 lbs |
Check the listing for details. Nuwave Pro Plus Infared Large Oven Cooker Model # 20602 With Extender Ring READ. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 50.00 USD. Upon request, we can take more photos or provide further details about this item. We will be sure to correct the problem in a prompt and courteous manner. They are scanned with penny sleeves or top loaders so any lines or scratches are on the sleeves & top loaders otherwise noted.