| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Item Diameter | 15 in |
| Item Depth | 13 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Base, Lid, Lid Holder, Rack, Stand |
| UPC | 0652185206212 |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | 20621 |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 15.75in. |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20621 |
| Features | Portable, Digital Timer, Baking Oven, Infrared Oven, Expandable, Drip Tray, Convection Oven, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 13in. |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 14lbs. |
Check the listing for details. Nuwave Pro Plus Infrared 1500W Oven Model 20621 New. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 69.99 USD. This is a Nuwave Pro Plus Infrared Oven, new in box. It has been opened. Sold as is.