| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Components Included | Extension Ring |
| Power Source | Electric |
| MPN | COMIN18JU009179 |
| Item Height | 12.3 in |
| Item Width | 15.5 in |
| Item Diameter | 15 in |
| Color | Black |
| Item Depth | 15 in |
| Brand | NuWave |
| Voltage | 120 V |
| Features | Digital Timer |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Infrared |
| Type | Infrared Oven |
| Model | COMIN18JU009179 |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 12 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Convection Oven Black - Open Box. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 105.00 USD. Like new!!! Open box. Get ready to cook like a pro with the NuWave Pro Plus Infrared Convection Oven. This sleek black electric oven has a 15-inch diameter and 12.3-inch height, with a power of 1500 watts. It uses infrared cooking method to heat up quickly and evenly, making it perfect for baking, grilling, and convection cooking. This convection oven comes with a digital timer, temperature control, and a drip tray for easy cleaning. It also includes a rack, extension ring, recipes, and base. The NuWave Pro Plus Infrared Convection Oven is dishwasher safe and has a voltage of 120V. Get yours today and experience the convenience and efficiency of this amazing kitchen appliance.