| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 15 in |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 12.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20603 |
| Features | Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Infrared Oven, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Item Width | 15.5 in |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 12 lbs |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Convection Oven Model # 20603 - OPEN BOX !!. Condition: Open box. Listed at 79.97 USD. NuWave Pro Plus Infrared Oven – Model 20603. • Model 20603 (Pro Plus version). • Infrared + convection + conduction cooking. • Lifter tool. Open box but appears unused. All components remain in factory plastic.