| EC Range | A - G |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Red |
| MPN | 20621 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 15 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 10 qt |
| Item Height | 15.75in. |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20601-20604 |
| Features | Portable, Digital Timer, Baking Oven, Infrared Oven, Expandable, Drip Tray, Convection Oven, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection |
| Components Included | Lid, Rack |
| Number of Items | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 13in. |
| Power | 1500 W |
| Item Weight | 14lbs. |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven - 20601. Color: Red, Condition: New, Made in China. Listed at 53.80 USD.