| Unit Type | lb |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Energy Star | A+ |
| Capacity | Large |
| Manufacturer Warranty | no |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Base, Extension Ring, Rack, Recipes, Amber Dome, Liner Pan, Dome Holder, Bake Pan |
| Number of Items | 8 |
| UPC | 0652185206021 |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | 20602 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 3 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20602 |
| Features | Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Power Indicator Light, Drip Tray, Convection Oven, Adjustable Racks, Convection |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NUWAVE PRO PLUS - Infrared Oven Model 20602 Amber Dome. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 119.99 USD. TESTED: ITEM TESTED FOR POWER ONLY- NEVER USED OPEN BOX.