| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| Item Diameter | 15 in |
| Material | Plastic |
| Cooking Method | Infrared |
| Item Depth | 15 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Item Height | 12.3 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave Pro |
| Features | Baking Oven, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Dishwasher Safe, Drip Tray, Infrared Oven, Temperature Control, Timer/Alarm |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Components Included | Base, Rack, Power Head, Power Dome, Coated Liner Pan |
| Item Width | 15.5 in |
| Item Weight | 12 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Infrared Oven Model 20621 Black Convection- NIB. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 79.88 USD. NuWave Pro Plus Infrared Oven Model 20621 Black Convection.