| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| MPN | 20602 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 3 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20602 |
| Features | Adjustable Racks, Convection, Convection Oven, Digital Timer, Drip Tray, Infrared Oven, Power Indicator Light, Temperature Control |
| Components Included | Base |
| Number of Items | 4 |
| Power | 1500 W |
| Country of Origin | Unknown |
Check the listing for details. NuWave Pro Plus Oven 20601 /20602 Replacement Bottom Base + Pan + Grill Rack. Color: Black, Condition: Used, Made in Unknown. Listed at 24.95 USD. Replacement parts for NuWave Pro Plus models 20601 and 20602. Comes with the grilling rack, the bottom base, the drip pan that goes inside the bottom base, and the NuWave cooking guide. Everything in great condition except the grilling rack has some rust and the cooking guide has some wear/stains. Also the NuWave label/logo on the bottom base is a little worn away, and the bottom base is missing one of its rubber feet (but it doesn’t affect anything and it can be replaced). All details in pictures.