| MPN | A16R166HCR |
|---|---|
| Perforated Panel | A16P16PP |
| Suitable For | Wall |
| Current Type | AC |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 16 in |
| Features | Waterproof |
| Box Shape | Square |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Powder Coated |
| Item Width | 16 in |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Overall Length | 18 in |
| Material | Metal |
| Door Thickness | 16 ga |
| Orientation | Horizontal |
| Weight | 23 lb |
| Brand | NVENT HOFFMAN |
| Panel Size | 13.00 x 13.00 in |
| Mounting | 17.00 x 13.00 in |
| Panel | A16P16 |
| Type | Enclosure |
| Model | Nvent Hoffman A16R166HCR |
| Body Thickness | 16 ga |
| UPC | 783510387709 |
Check the listing for details. NVENT Hoffman Drip-Shield Hinged-Cover, Medium, NEMA Type 3R Gray - A16R166HCR. Color: Gray, Condition: New – Open box. Listed at 111.99 USD. 1 00% Genuine U S A S E L L E R.