| MPN | 59000 |
|---|---|
| Item Length | 8.25" Top / Base is 9" |
| Suitable For | Exterior, Interior, Wall |
| Control Style | Push Button |
| Unit Type | Unit |
| Number of Knockouts | 1 on back - open |
| Item Height | 3" |
| Number in Pack | 1 |
| Number of Outlets | 3 hole |
| Features | Waterproof |
| Box Shape | Rectangular |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3.5" |
| Mounting Style | Surface |
| Color | Gray |
| Number of Phases | 1 |
| Material | Metal |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Number of Spaces | 3 |
| Brand | nVent / Hoffman |
| Type | Pushbutton Enclosure |
| IP Rating | IP65 |
| Model | E3PBG |
| Number of Poles | 3 |
| Resistance Properties | Weatherproof |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Application | Branch Circuit, Commercial, Control Equipment Panels, Electrical Wiring, Industrial |
| UPC | 783510590000 |
Check the listing for details. nVent/ Hoffman E3PBG Pushbutton Enclosure (3 Button). Used. Free Shipping. Color: Gray, Condition: Used. Listed at 30.00 USD. NVent / Hoffman E3PBG Pushbutton Enclosure (3 Button) P/N: 5900. These pushbutton enclosures are designed to hold 30.5-mm or 22.5-mm push-buttons and switches. Used, in good condition. Gray / steel.