| Trim Material | Polyester |
|---|---|
| Closure | Hook & Loop |
| Size | 50 Oz |
| MPN | HP013 |
| Item Length | 8.5 in |
| Accents | Reflective |
| Capacity | 1.5 L |
| Item Height | 13 in |
| Frame Material | Nylon |
| Personalized | No |
| Team | None |
| Features | Adjustable Size, Lightweight, Water Resistant |
| Sport/Activity | Backpacking |
| Pattern | Solid |
| Insect Repellent Treated | No |
| Color | Green |
| Material | Polyester |
| Item Depth | 1.2 in |
| Brand | Bass Pro Shops |
| Type | Hydration Backpack |
| Model | Backpack |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 0.73 lbs |
| Handle/Strap Material | Nylon |
| Product Line | Bass Pro Shops |
| UPC | 0092229716022 |
Check the listing for details. NWT Bass Pro Shops Eclipse 1.5L Hydration Fluids Backpack Reflective Adjustable. Color: Green, Condition: New with tags, Made in China. Listed at 12.99 USD. The Velcro closure is adjustable for proper fit and you have easy access to the water reservoir with a Velcro closure.