| Brand | TROPOW |
|---|---|
| Compatible Mattress Size | Queen |
| Type | Bed Frame |
| Bed Frame Dimensions | 81.9"L x 62"W x 6"H |
| Color | White |
| Frame Material | Metal |
| Load Capacity | 1000 lbs |
| Underbed Clearance | 4.4 in |
| Leg Height - Top to Bottom | 6 in |
| Finish | Powder Coated |
| Package Dimensions | 65.75*9.25*6.69 inch |
| Package Weight | 17.95 kg/39.57 lbs |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Low Profile 6" Heavy Duty Metal Platform Bed Frame White. Color: White, Condition: New. Listed at 87.19 USD. It enables you to maintain a minimalist style without compromising on functionality. This feature is especially useful for families with young children or pets as it allows them to easily climb up and down the bed.