| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Material | MDF, PU, polyester fabric, sponge, rubber wood |
| Model | Does Not Apply |
| Department | Adult |
| Item Height | 42 in |
| Assembly Required | Yes |
| Headboard Height | 29.5 in |
| Energy Star | A+ |
| Mattress Firmness | Does Not Apply |
| Pattern | Solid |
| Type | Bed Frame |
| Color | Grey |
| Upholstery Fabric | PU, polyester fabric |
| MPN | HU10066 |
| Mattress Included | No |
| Item Weight | 550 lbs |
| Brand | COSTWAY |
| Number of Wheels | 0 |
| EC Range | A+ - G |
| Style | Contemporary/Modern |
| Additional Parts Required | No |
| Product Line | Does Not Apply |
| Footboard Height | Does Not Apply |
| Features | Tufted |
| Compatible Mattress Size | Queen |
| Number of Drawers | 0 |
| Finish | Upholstered |
| Item Length | 62 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Frame Material | Rubber Wood |
| Room | Bedroom |
| Net weight | 62 lbs |
| Height of under bed dpace | 8" |
| Weight capacity | 550 lbs |
| Recommended mattress thickness | 10"(mattress not included) |
| Height of footboard | 12.5" |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Tufted Upholstered Headboard Bedroom W/ Solid Wooden Slat. Color: Grey, Condition: New. Listed at 188.45 USD. Queen Size Bed Frame Tufted Upholstered Headboard Bedroom W/ Solid Wooden Slat Key Features: ● Solid Wooden Slats Support: Made of 12 solid wooden slats, the bed frame features outstanding toughness and bending resistance for a long life span. There are extra 6 intermediate legs and solid wood support legs to distribute press uniformly over the whole frame, which can hold up to 550 lbs. ● Upholstered Bed Frame: Designed with wrap stitch patterning, this headboard adds a stereoscopic feeling to your bedroom and matches seamlessly with home decoration. This bed frame keeps a good balance between great quality and elegant appearance, making an instant upgrade in comfort and style. ● Designed for Optimal Comfort: The headboard is filled with a high-density sponge for a comfortable user experience. Moreover, it is covered by breathable polyester fabric to give a soft touch. You can leisurely lean on the headboard for reading or watching TV. ● Flexible Storage & Easy Assembly: 8" under-bed space makes it easier to store boxes, suitcases, and other idle things, which also brings much convenience to cleaning the room. All parts and components are tightly wrapped. The bed frame is easy to put together under the guidance of instruction. ● No Box Spring Needed: The bed frame is compatible with a 10" mattress or over(mattress not included). Moreover, the sturdy wooden slats have firmly supported the mattress to avoid moving or sinking, thus ensuring longer service life. Besides, the bed frame will not shake when you turn over so as to create a restful sleep environment. Description:Made of 12 solid wooden slats, the bed frame features great sturdiness for worry-free using. The extra middle support legs improve the overall stability of the bed frame, which has a high weight capacity to firmly support your mattress. The headboard is stuffed with soft sponge and covered by breathable polyester fabric for optimal comfort whether against or lying down. Moreover, the under-bed space is spacious enough for you to store belongings and keep the room tidy. This bed has an outstanding look and suitable for various room styles. Just enjoy restful night’s sleep with the bed frame! Vertical channel tufted headboard adds more charm to the bedCovered by soft fabric cloth for good air permeabilitySponge padded headboard for optimal comfort12 solid wooden slats ensures good toughness and high strengthMiddle support legs enhance its overall stabilityNo box spring neededEmbedded design prevents the mattress from moving8" under-bed storage space to manage your idle thingsSimple and modern design fits various room stylesEasy to assemble according to the instruction