| Color | Beige |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Velvet |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Upholstery Material | Velvet |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 40.00 in |
| Item Length | 85.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 67.00 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 103.61 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed Frame w/ LED Lights US. Color: Beige, Condition: New. Listed at 265.68 USD. Headboard is included as a comfy Velvet fabric backrest that brings you and your partner a cozy feeling. Product Type Upholstered Platform Bed. Upholstered Dining Chair. Lift Top Coffee Table. Sofa & Sofa Bed.