| Frame Material | Plywood+Teddy Fleece |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 83.5"L x 62.2"W x 41.9"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Queen |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Beige |
| Upholstery Fabric | Teddy Fleece |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 41.90 in |
| Item Length | 83.50 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 62.20 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 91.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Queen Size Bed Frame Upholstered Platform Bed Frame with Headboard & Drawer US. Color: Beige, Condition: New. Listed at 315.68 USD. The design can make you feel easy and comfortable.This bed provides a fun and adorable place for you. Product Type Upholstered Platform Bed. Upholstered Dining Chair. Lift Top Coffee Table. Sofa & Sofa Bed.